Çfarë duhet të dini për sëmundjet kardiovaskulare

sëmundjet kardiovaskulare

Sistemi kardiovaskular ose i qarkullimit të gjakut e furnizon trupin me gjak. Ai përbëhet nga zemra, arteriet, venat dhe kapilarët, Sistemi kardiovaskular tani është shkaku më i zakonshëm i vdekjes. Megjithatë, ka shumë mënyra për të reduktuar rrezikun e zhvillimit të këtyre gjendjeve. Ekzistojnë gjithashtu shumë mundësi trajtimi nëse ndodhin.

Llojet

Sistemi kardiovaskular përfshin shumë lloje të ndryshme gjendjesh. Disa nga këto mund të zhvillohen në të njëjtën kohë ose të çojnë në kushte ose sëmundje të tjera brenda grupit.

Sëmundjet dhe kushtet që prekin zemrën përfshijnë:

 1. angina , një lloj dhimbjeje gjoksi që ndodh për shkak të uljes së rrjedhjes së gjakut në zemër
 2. aritmi , ose rrahje të parregullt të zemrës ose ritëm të zemrës
 3. sëmundje kongjenitale të zemrës , në të cilën një problem me funksionin ose strukturën e zemrës është i pranishëm që nga lindja
 4. sëmundja e arterieve koronare , e cila prek arteriet që ushqejnë muskujt e zemrës
 5. sulmi në zemër , ose një bllokim i papritur i rrjedhjes së gjakut dhe furnizimit me oksigjen të zemrës
 6. dështimi i zemrës, ku zemra nuk mund të kontraktohet ose relaksohet normalisht
 7. kardiomiopatia e zgjeruar, një lloj dështimi i zemrës, në të cilin zemra bëhet më e madhe dhe nuk mund të pompojë gjak në mënyrë efikase
 8. kardiomiopatia hipertrofike, në të cilën muret e muskujve të zemrës trashen dhe zhvillohen probleme me relaksimin e muskujve, rrjedhjen e gjakut dhe paqëndrueshmërinë elektrike
 9. regurgitimi mitrale, në të cilin gjaku rrjedh përsëri përmes valvulës mitrale të zemrës gjatë kontraktimeve
 10. prolapsi i valvulës mitrale, në të cilin një pjesë e valvulës mitrale fryhet në atriumin e majtë të zemrës ndërsa tkurret, duke shkaktuar regurgitim mitrale
 11. stenoza pulmonare, në të cilën një ngushtim i arteries pulmonare redukton rrjedhjen e gjakut nga barkushja e djathtë (dhoma e pompimit në mushkëri) në arterien pulmonare (enë gjaku që çon gjakun e deoksigjenuar në mushkëri)
 12. stenoza e aortës, një ngushtim i valvulës së zemrës që mund të shkaktojë bllokim të rrjedhës së gjakut duke lënë zemrën
 13. fibrilacion atrial , një ritëm i parregullt që mund të rrisë rrezikun e goditjes në tru
 14. Sëmundja reumatike e zemrës , një ndërlikim i streptokokut që shkakton inflamacion në zemër dhe që mund të ndikojë në funksionin e valvulave të zemrës
 15. sëmundje të zemrës me rrezatim, ku rrezatimi në gjoks mund të çojë në dëmtimin e valvulave të zemrës dhe enëve të gjakut

Sëmundjet vaskulare prekin arteriet, venat ose kapilarët në të gjithë trupin dhe rreth zemrës.

Ato përfshijnë:

 1. sëmundja e arterieve periferike , e cila shkakton ngushtimin e arterieve dhe zvogëlon rrjedhën e gjakut në gjymtyrë
 2. aneurizëm , një fryrje ose zmadhim në një arterie që mund të këputet dhe të rrjedh gjak
  ateroskleroza , në të cilën formohet pllaka përgjatë mureve të enëve të gjakut, duke i ngushtuar ato dhe duke kufizuar rrjedhën e gjakut të pasur me oksigjen
 3. Sëmundja e arterieve renale, e cila ndikon në rrjedhën e gjakut në dhe nga veshkat dhe mund të çojë në presion të lartë të gjakut
 4. Sëmundja e Raynaud , e cila shkakton spazma të arterieve dhe kufizon përkohësisht rrjedhjen e gjakut
  sëmundje venoze periferike, ose dëmtim i përgjithshëm në venat që transportojnë gjakun nga këmbët dhe krahët përsëri në zemër, gjë që shkakton ënjtje të këmbëve dhe venat me variçe
  goditje ishemike, në të cilën një mpiksje gjaku lëviz në tru dhe shkakton dëme
  mpiksjen e gjakut venoz, të cilat mund të lirohen dhe të bëhen të rrezikshme nëse udhëtojnë në arterien pulmonare
 5. çrregullime të koagulimit të gjakut, në të cilat mpiksjet e gjakut formohen shumë shpejt ose jo mjaftueshëm shpejt dhe çojnë në gjakderdhje ose mpiksje të tepërt
 6. Sëmundja e Buerger, e cila çon në mpiksje gjaku dhe inflamacion, shpesh në këmbë, dhe që mund të rezultojë në gangrenë

Simptomat

Simptomat do të ndryshojnë në varësi të gjendjes specifike. Disa kushte, të tilla si diabeti i tipit 2 ose hipertensioni , fillimisht mund të mos shkaktojnë fare simptoma.

Megjithatë, simptomat tipike të një problemi themelor kardiovaskular përfshijnë:

 1. dhimbje ose presion në gjoks, që mund të tregojë anginë
 2. dhimbje ose parehati në krahë, shpatullën e majtë, bërryla, nofull ose shpinë
 3. gulçim
 4. nauze dhe lodhje
 5. marramendje ose marramendje
 6. djersitje të ftohta

Edhe pse këto janë më të zakonshmet, semundjet e sistemit kardiovaskular mund të shkaktojnë simptoma kudo në trup.

Këshilla për mënyrën e jetesës

Njerëzit mund të ndërmarrin hapat e mëposhtëm për të parandaluar disa nga kushtet brenda sistemit kardiovaskular:

 1. Menaxhoni peshën trupore: Instituti Kombëtar i Diabetit dhe Çrregullimeve të tretjes dhe veshkave këshillon që nëse një person humbet 5-10%Burim i besuar nga pesha e tyre trupore , ata mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të semundjeve kardiovaskulare.
 2. Bëni ushtrime të rregullta: Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) rekomandon të bëni 150 minutaBurim i besuar aktivitet fizik mesatar deri në intensiv çdo javë.
 3. Ndiqni një dietë të shëndetshme për zemrën: Ngrënia e ushqimeve që përmbajnë yndyrna të pangopura dhe omega-3 , si peshku me vaj, së bashku me frutat dhe perimet mund të mbështesë shëndetin e zemrës dhe të zvogëlojë rrezikun e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Reduktimi i marrjes së ushqimeve të përpunuara, kripës, yndyrave të ngopura dhe sheqerit të shtuar ka një efekt të ngjashëm.
 4. Lëreni duhanin: Pirja e duhanit është një faktor kryesor rreziku për pothuajse të gjitha format e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Edhe pse lënia e duhanit mund të jetë e vështirë, ndërmarrja e hapave për ta bërë këtë mund të zvogëlojë në mënyrë drastike efektet e saj të dëmshme në zemër.

Dëmtimi i sistemit të qarkullimit të gjakut mund të rezultojë gjithashtu nga diabeti dhe gjendje të tjera shëndetësore, të tilla si një virus, një proces inflamator si miokarditi, ose një problem strukturor i pranishëm që në lindje (sëmundje kongjenitale të zemrës).

Leave a Comment