Si të riktheheni në formë përpara verës: programi dhe dieta për të mos qenë të papërgatitur

E dijmë që ndonjëherë mund të jetë sfiduese për t’i gjetur motivimin e duhur për të filluar një program të rregullt të ushtrimeve dhe diete për të arritur një trup të shëndetshëm dhe të formës së dëshiruar. Megjithatë, me arritjen e verës, shumë njerëz ndihen të papërgatitur për ta përbërë veten dhe kostumin e plazhit. Në këtë artikull, do të shohim se si mund të riktheheni në formë përpara verës duke ndjekur një program të ushtrimeve dhe një dietë të shëndetshme.

Si të riktheheni në formë përpara verës: 3 rregullat e arta

Me verën që po afrohet, shumë njerëz ndjehen të pambrojtur në lidhje me formën e tyre fizike. Kjo nuk është diçka e çuditshme, pasi sezoni i plazheve është koha kur dëshira për të shfaqur një trup të rregullt dhe të bukur është më e fortë se kurrë. Por si mund të riktheheni në formë përpara se verës të vijë?

Një gabim shumë i zakonshëm është të mendoni se mund të përmirësoni formën tuaj fizike vetëm në momentin e fundit, kur tashmë është tepër vonë për t’u rikuperuar. Në vend të kësaj, duhet të filloni të luani paraprakisht dhe të ndiqni një program të përshtatshëm që do t’ju ndihmojë të fitoni formën fizike që dëshironi.

Le të fillojmë me një program të ndjekur për të arritur qëllimet tuaja fizike përpara verës. Disa nga këto 3 rregulla të arta për ushqimin janë:

  1. Harroje pijen: Konsumoni sa më pak alkool, sok dhe pijet me kalori të larta. Në vend të këtyre, pini shumë ujë dhe pije të freskëta, siç janë lëngjet e frutave ose thej, të cilat kanë shumë pak kalori dhe do t’ju ndihmojnë të ndjeheni të hidratuar dhe të plotësuar.
  2. Hani më shumë proteina: Proteina është thelbësore për rritjen dhe riparimin e muskujve. Konsumoni ushqime si mish, peshk, vezë dhe fasule, të cilat janë burime të shkëlqyera të proteinave. Përveç kësaj, proteina mund të ndihmojë në zvogëlimin e oreksit dhe në ndjekjen e një diete më të shëndetshme.
  3. Konsumoni fruta dhe perime çdo ditë: Frutat dhe perimet janë burime të shkëlqyera të vitaminave dhe mineraleve, që janë thelbësore për shëndetin tonë. Ata gjithashtu kanë një sasi të lartë të fibrit, që mund të ndihmojë në zvogëlimin e oreksit dhe në rritjen e ndjesisë së ngopjes.

Nëse dëshironi të merrni rezultate të mira dhe të qëndroni në formë, nuk mund të neglizhoni aktivitetin fizik.

Ushtrimet

Nëse nuk keni bërë ushtrime për një kohë të gjatë, mos u shqetësoni, nuk është vonë për të filluar. Fillimisht, mund të fillojmë me ushtrime të thjeshta dhe pastaj të shtojmë intensitetin gradualisht. Ushtrimet e trupit, si push-up, squats dhe planks, janë mënyra më të mira për të ndërtuar forca dhe rezistencë. Gjithashtu, këshillohet të shtoni edhe ushtrimet kardiovaskulare, si jogging, bërjen e bicikletës ose lëvizje të shpejta në shkallë, për të ndihmuar në humbjen e peshës dhe rritjen e resistencës.

Mos u shqetësoni nëse nuk keni kohë për t’u drejtuar në palestër, do t’ju tregojmë disa ushtrime të thjeshta por efektive që mund të bëni në shtëpi, në park ose në palestër për të rikthyer formën tuaj fizike përpara verës.

1. Burpee

Burpee është një ushtrim i plotësueshëm që përfshin një seri lëvizjesh nga pushimi në pozicionin e gjunjëzuar, të ndezura dhe të kthjelluara, dhe kthehen në pozicionin e pushimit.

Ky ushtrim përfshin shumë muskuj dhe mund të ndihmojë në rritjen e forca, mbipeshës dhe rezistencës.

2. Lunges

Lunges është një ushtrim që ndihmon në forcimin e muskujve të kofshës dhe kofshës së poshtme.

Në këtë ushtrim, duhet të ecni përpara me një këmbë, duke e mbajtur këmbën tjetër mbrapa në tokë.

Pastaj kthehuni në pozicionin e nisjes dhe ndërroni këmbët.

3. Plank

Plank është një ushtrim statik që ndihmon në forcimin e muskujve të barkut, kurrizit dhe këmbëve.

Në këtë ushtrim, duhet të mbani veten në pozicion të ndezjes nënë duart dhe këmbët për disa sekonda, duke filluar me 10 sekonda deri ne 1 minutë.

4. Squats

Squats është një ushtrim i shpejtë dhe efektiv për muskujt e kofshës, kofshës së poshtme dhe kurrizit.

Në këtë ushtrim, duhet të ecni poshtë si të dëshironi të ndaleshni në një stol ose në një karrige, dhe pastaj ktheheni në pozicionin e nisjes.

Me një program ushtrimesh të rregullt dhe një dietë të shëndetshme, mund të bëheni gati për verën dhe për ta përjetuar atë me vetëbesim dhe energji. Nuk ka nevojë për ndryshime drastike në dietë dhe as për orë të tëra të ushtrimeve fizike. Gjithçka është në qëndrueshmërinë e programit që ju zgjidhni dhe në përkushtimin tuaj për të arritur qëllimet tuaja.

Dietë

Dieta është një tjetër pjesë e rëndësishme e programit të rikthimit në formë. Gjëja më e rëndësishme është të bëni një zgjedhje të shëndetshme të ushqimeve dhe të bëni më shumë ushqime të freskëta dhe të pjekura në shtëpi. Ndërsa ushqime të tilla si frutat dhe perimet, proteina dhe yndyrnat e shëndetshme si gjalpi i ullirit dhe avokado janë të shëndetshme për trupin tuaj dhe janë ushqime të cilat janë të ngopura dhe të dobishme. Këshillohet gjithashtu të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe ushqimeve të skuqura dhe të ndryshme si pica dhe hamburgerë.

Për të shtuar në këtë temë, është e rëndësishme të theksohet se në përgjithësi, për të humbur pesë duhet të keni një deficit kalorik në dietën tuaj. Kjo do të thotë që duhet të konsumoni më pak kalori se sa i djeg trupi juaj gjatë ditës.

Në mënyrë që të keni sukses me një program të tille të humbjes së peshës, është e rëndësishme të konsultoheni me një dietolog ose një ekspert tjetër në fushën e ushqimit dhe shëndetit për të marrë rekomandime të personalizuara dhe për të ndjekur një plan të përshtatshëm për ju.

OTI ZEROLIP FIBRA dhe ZEROLIP DREN

Duke përdorur suplemente si ZEROLIP FIBRA dhe ZEROLIP DREN, ju mund të ndihmoni trupin tuaj të humbasë pesë në mënyrë më efektive dhe të shpejtë, por këto suplemente nuk duhet të përdoren si zëvendësues për një dietë të shëndetshme dhe të ushqyeshme dhe një stil jetese aktiv.

OTI ZEROLIP DREN

OTI - ZEROLIP-DREN

Food supplement with Pineapple, Dandelion and Inulin. The dandelion and pineapple present in the product have a physiological...

Befor: 3.100,00 ALL
2.790,00 ALL
-310,00 ALL -10 %

Është një produkt shumë efektiv dhe shumë i kërkuar që kur e kemi prezantuar në Shqipëri

Është një suplement kullues i bazuar në ananasin dhe luleradhiqe, i cili ndihmon në eliminimin e lëngjeve të tepërta në mënyrë natyrale dhe promovon funksionin e tretjes dhe të mëlçisë.

Ai është veçanërisht i përshtatshëm për ata:

  • që vuan nga mbajtja e ujit
  • ata që ndihen të fryrë
  • Trajtimet kundër celulitit
  • i cili ka këmbë dhe kyçe të ënjtura
  • një periudhë detoksifikimi

OTI ZEROLIP FIBRA

OTI - ZEROLIP FIBRA

Glucomannan and chromium picolinate based supplement. In the context of a hypocaloric diet, glucomannan contributes to body w...

Befor: 2.200,00 ALL
1.980,00 ALL
-220,00 ALL -10 %

ZEROLIP FIBRA është një suplement i shkëlqyer dobësimi i bazuar në:

  • Glucomannan: një nga produktet më efektive për të nxitur humbjen e peshës, lejon që lëngjet të përthithen deri në 100 herë më shumë se pesha e tij, duke nxitur me shpejtësi një ndjenjë ngopjeje, ngadalëson thithjen nga zorrët e sheqernave dhe karbohidrateve, ul nivelin e kolesterolit duke reduktuar asimilimin. e yndyrave që rrjedhin nga vaktet.
  • Kromi: rrit aktivitetin e insulinës dhe metabolizmin e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave.

Për të funksionuar sa më mirë, Zerolip Fibra duhet të merret si pjesë e një diete adekuate me kalori të ulët dhe duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Shkarkoni këtu dietën OTI nga dietologët italianë për ta ndejkur me produktet OTI ZEROLIP DREN dhe FIBRA.

Në përgjithësi, është e rëndësishme të ndiqni një dietë të balancuar dhe të shëndetshme, të bëni më shumë ushtrime fizike dhe të shmangni ushqimet e dëmshme dhe të pasura me yndyrna dhe sheqer. Me një angazhim të vazhdueshëm dhe një plan të përshtatshëm për ju, mund të arrini qëllimet tuaja të humbjes së peshës dhe të keni një stil jetese të shëndetshme dhe të lumturshme.

Leave a Comment