Active filters

Availability: 100 In Stock

Idéalia Peeling is a targeted night treatment that combines antioxidant blueberry polyphenol with fermented black tea to give skin a daily supplement of energy.

 • Formulated with blueberry polyphenols, fermented black tea extract & Vichy Mineralizing Thermal Water
 • Wake up to the look of naturally glowing skin
 • Evens skin tone and smoothes fine lines
 • Evens complexion
 • Awakens dull skin to reveal a natural glow

Enriched with soft peeling and natural active extracts, it is designed to work while you sleep, reactivating your natural glow and leaving the skin feeling refreshed and refined.

Availability: 100 In Stock

Soothe and rehydrate sensitive skin with Vichy Aqualia Thermal Dynamic Hydration Serum, an innovative, lightweight formula that works to deliver deep and lasting hydration. Soft and soothing, the serum combines Vichy Thermal Spa Water with hyaluronic acid to instantly hydrate and calm the skin.

Sensitive skin needs extra help; using Vichy's hydration serum will intensely hydrate the surface whilst penetrating deep within, enabling the skin's natural repair process to take place for a truly moisturised complexion.

*Hypoallergenic and paraben free. Tested on sensitive skin under dermatological control. Enriched with Vichy Thermal Spa Water.

Directions for use:

 • Apply a few drops of serum morning and/or evening to a cleansed face.
 • Smooth gently smooth all over the face.
 • This product can be used on its own or before your daily moisturiser.
Availability: 100 In Stock

Avene Ystheal Anti-Wrinkle Skin Renewal Concentrate është një koncetrat anti-rrudhë ideal për përkujdesjen ndaj lëkurës me teksturë dhe pamje jo uniforme, rrudha dhe humbje të tonusit. 

Kjo përkujdesje anti-rrudhë ka një bashkim unik të përbërësve aktivë të patentuar:

 • Retinaldehyde, përbërës aktiv me veti anti-rrudhë, që rrit aktivitetin qelizor.
 • G.G.O, një lipopeptid anti-rrudhë që mbron elastinën e lëkurës.
 • Pre-Tocopheryl, antioksidant i fuqishëm qelizor
 • Ujë termal Avène, me veti zbutesë dhe kundër irritimit. 

Cilësia e lëkurës përmirësohet menjëherë. Tekstura e lëkurës është dukshëm më e rafinuar, rrudhat zbuten dhe lëkura është më e tonifikuar.

E formuluar pa parfum.

Availability: 100 In Stock

Avene Hydrance Serum Intensiv Hidratues rekomandohet në hidratimin në thellësi për të gjithë tipet e lëkurave edhe ato më të ndjeshmet. Ideale për lëkurat e dehidratuara, të ashpra, kjo formulë përmban një kompleks të patentuar Cohederm e cila:

 • Rihidraton intensivisht lëkurën dhe e forcon atë.
 • Zbut lëkurën duke rikrijuar rezervat natyrale të ujit.

Vijat e holla të dehidratimit zbuten. Lëkura është e hidratuar, më e butë dhe e qetë. Jo komedogjenike.

Product added to compare.