Log in with social account

  • Google
  * * * * * 25% ULJE * * * * * Përfitoni nga zbritje prej 15% nëse regjistroheni përmes Facebook +10% zbritje kuponi që mund të përdoret brenda 30 ditësh.

  Vitabiotics – Ultra Vitamin D 2000 IU

  ALL2,500.00
  Quantity

  Ultra Vitamin D siguron një sasi optimale të vitaminës D që luan një rol të rëndësishëm në organizëm dhe në aspekte të tjera të shëndetit. Ajo nuk luan rol vetëm në mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve por është e njohur gjithashtu për rolin mbështetës në funksionimin normal të sistemit imunitar, ndarjen normale të qelizave dhe funksionin normal të muskujve.

  Vitamina D sintetizohet nga trupi gjatë eskpozimit në diell. Sidoqoftë shumë pjesë të botës nuk marrin sasinë e mjaftueshme të rrezeve të diellit, dhe në shumë vende me diell, personat e kufizojnë ekspozimin për shkak të efekteve negative të ekspozimit të tepërt ndaj rrezeve UV. Kjo gjë ka sjellë ulje te nivelit te vitaminës D në shumë vende të botës. Departamenti i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar tani rekomandon që cdo person që nga lindja të marrë një suplement të vitaminës D.

  Çfarë është Vitamina D?

  Vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrna e gjetur në ushqime si kërpudhat, peshku, gjalpi dhe e verdha e vezës. Vitamina D ka funksione dhe përfitime që janë më të gjera më shumë se çdo vitaminë tjetër.

  Ajo kontribuon në:

  • Mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve
  • Përthithjen dhe përdorimin e kalciumit dhe fosforit
  • Funksionimin normal të muskujve
  • Nivele normale të kalciumit në gjak
  • Funksionimin e sistemit imunitar
  • Procesin e ndarjes qelizore

  Për personat mbi 60 vjeç, është parë se marrja e përditshme e vitaminës D nga të gjithë burimet ndihmon në reduktimin e rënies lidhur me paqëndrueshmërinë posturale dhe dobësinë e muskujve. Rrëzimi është një faktor rreziku për fraktura të kockave për meshkujt dhe femrat mbi 60 vjeç.

  Udhëzime mbi përdorimin

  Këshillohet marrja e një tablete në ditë.

  • E përshtatshme për vegjetarianë
  • Pa ngjyrues artificialë
  • Pa konservantë
  • Pa laktozë
  • Pa gluten
  • Pa kripë ose maja
  • Nuk është e testuar në kafshë
  100 Items