Codramol 

1. Çfarë është Codramol ibuprofen (arginina) dhe për çfarë përdoret

Ibuprofen (Arginine) Codramol bën pjesë në një grup ilaçesh të quajtura ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAID).

Ky ilaç tregohet për trajtimin e dhimbjes: dhimbje koke, dhimbje dhëmbësh, dhimbje post-operacion, dhimbje menstruale dhe ethe.

Ibuprofen (Arginine) Codramol tregohet gjithashtu në artritin reumatoid (përfshirë artritin reumatoid juvenil), spondilitin ankilopoietik, artrozën dhe procese të tjera akute ose kronike reumatizmale, si dhe në muskujt e tjerë (tendosjet dhe ndrydhjet) dhe sëmundjet e kockave ku dhimbja dhe inflamacioni janë i pranishëm

2. Para se të merrni Ibuprofen (argininë) Codramol

Mos merrni Ibuprofen (arginine) Codramol: 

  • Nëse jeni alergjik (mbindjeshëm) ndaj ibuprofenit ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të
  • Codramol i ibuprofen (arginine).
  • Nëse jeni alergjik ndaj ilaçeve të tjera të tilla si acid acetilsalicilik ose ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroide. Këto reagime mund të jenë: skuqje kruajtjeje, ënjtje e fytyrës, buzëve ose gjuhës, rrjedhje hundësh, gulçim ose astmë.
  • Nëse keni pasur ndonjëherë një ulçerë ose gjakderdhje në stomak ose duodenum ose nëse keni pasur një perforim të sistemit të tretjes.
  • Nëse keni insuficiencë të rëndë të zemrës
  • Ju jeni në tremujorin e tretë të shtatzënisë
  • Nëse keni sëmundje të rëndë të mëlçisë ose veshkave.

Masat paraprake gjatë shtatëzënësisë

Meqenëse administrimi i ilaçeve të tipit Codramol ibuprofen (argininë) është shoqëruar me një rrezik në rritje të anomalive / aborteve kongjenitale, administrimi i tij nuk rekomandohet gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë, përveç nëse konsiderohet rreptësisht e nevojshme. Në këto raste doza dhe kohëzgjatja do të kufizohen në minimumin e mundshëm. Në tremujorin e tretë administrimi i Ibuprofen (Arginine) Codramol është kundërindikuar. 

Megjithëse vetëm sasi të vogla të ilaçit kalojnë në qumështin e gjirit, rekomandohet të mos merrni ibuprofen për periudha të gjatë dhënies së gjirit.

Nëse jeni shtatzënë ose jeni duke ushqyer me gji, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni ndonjë ilaç.

98 Artikuj

Reviews Reviews (1)

Based on 1 review - 0 1 2 3 4 5,00/5
Filter:
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)
Sort by:

0 1 2 3 4
(5/5

Ilac shume i mire per dhimbje

8 of 11 people found the following review helpful
Total Rating: 0 1 2 3 4
Total Rating: 0 1 2 3 4

E perdor per cdo dhimbje, si per dhimbje mestruale, dhimbje dhembi , dhe dhimbje koke.


<b>50</b>

Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Add Related products to weekly line up

in the same category

8 produkte të tjera në këtë kategori:

Reviews Reviews (1)

Based on 1 review - 0 1 2 3 4 5,00/5
Filter:
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)
Sort by:

0 1 2 3 4
(5/5

Ilac shume i mire per dhimbje

8 of 11 people found the following review helpful
Total Rating: 0 1 2 3 4
Total Rating: 0 1 2 3 4

E perdor per cdo dhimbje, si per dhimbje mestruale, dhimbje dhembi , dhe dhimbje koke.


<b>50</b>
Product added to compare.