NALGESIN S

Nalgesin S lehtëson dhimbjen dhe inflamacionin dhe ul ethet në:

 • dhimbje në muskuj, nyje dhe shpinë,
 • parandalimin dhe lehtësimin e migrenës,
 • dhimbje menstruale
 • dhimbje të muskujve dhe nyjeve që shoqërojnë ftohjet dhe gripin,
 • infeksionet si një shtesë e trajtimit, për të lehtësuar dhimbjen, inflamacionin dhe ethet.
 • dhimbje koke dhe dhimbje dhëmbi

Si të merrni Nalgesin S?

 • Të rriturit dhe fëmijët 12 vjeç e më shumë - Doza e zakonshme është 1 tabletë çdo 8 deri në 12 orë për sa kohë që simptomat vazhdojnë; kjo do të thotë maksimumi 3 tableta në ditë. Doza fillestare mund të dyfishohet, tabletat mund të merren në të njëjtën kohë ose në interval një orë.
 • Përdorimi i Nalgesin S tek fëmijët e moshës 2 deri në 12 vjeç nuk rekomandohet dhe nuk është i përshtatshëm për vetë-mjekim.
 • Nalgesin S nuk duhet të merret nga fëmijët nën 2 vjeç.
 • Nëse jeni mbi 65 vjeç, merrni 1 tabletë çdo 12 orë sipas nevojës, përveç nëse mjeku juaj ju tregon ndryshe.
 • Kujdes duhet të tregohet në pacientët me dëmtime të mëlçisë ose dëmtime të veshkave.

Nëse merrni më shumë Nalgesin S sesa duhet

Mbidozimi mund të shkaktojë dhimbje barku, të përziera, të vjella, marrje mendsh, tringëllimë në veshët, nervozizëm dhe në raste të rënda, të vjella gjaku (hematemezë), gjak në jashtëqitje (melena), çrregullime të vetëdijes, shqetësime të frymëmarrjes, konvulsione dhe dështim të veshkave.

Nëse harroni të merrni Nalgesin S

Mos merrni një dozë të dyfishtë për të kompensuar një tabletë të harruar. Merrni Nalgesin S vetëm sipas nevojës. 

Nëse ndërpritni marrjen e Nalgesin S

Për shkak se natriumi naproxen përdoret për lehtësimin e dhimbjeve afatshkurtër, ju mund të ndaloni përdorimin e tij sa më shpejt që të mos keni më nevojë për të.

Mos merrni Nalgesin S:

 • nëse jeni alergjik ndaj natriumit naproxen ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të këtij ilaçi (të renditur në seksionin 6),
 • nëse jeni mbindjeshëm ndaj acidit acetilsalicilik dhe ilaçeve të tjera anti-inflamatore jo-steroide (barna anti-inflamatore jo-steroide) dhe keni pasur vështirësi në frymëmarrje (astma bronkiale), urtikarie (urtikarie) ose mukozë të hundës të inflamuar (rinitit) pas përdorimit të tyre
 • nëse keni një ulçerë aktive, gjakderdhëse ose të përsëritur të stomakut ose duodenit, të shoqëruara me trajtimin e mëparshëm me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, nëse keni pasur të paktën dy raste ulçerimi ose gjakderdhje në të kaluarën, ose nëse keni pasur një zorrë të këputur mur,
 • nëse jeni duke u trajtuar me qetësues të tjerë të dhimbjes (acid acetilsalicilik dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroide),
 • nëse keni probleme të rënda të mëlçisë ose veshkave,
 • nëse keni insuficiencë të rëndë të zemrës
 • në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

90 Artikuj

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)

in the same category

8 produkte të tjera në këtë kategori:

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)
Product added to compare.