Funksionet konjitive & Performanca mendore

 

Truri i njeriut ësht ë ‘makineria’ më komplekse e njohur dhe përbën pjesën më të madhe dhe më të rëndësishme të organizmit. Ai përmban më shumë se 80 miliard neurone që ndërthuren për të formuar shqisat, lëvizjen dhe kujtesën tone. Funksionimi optimal dhe performance e lartë e trurit varet nga furnizimi i tij me një numër të madh mikronutrientësh dhe me energji të marrë nga ushqimi (përdor rreth 30% të energjisë të marrë). Si çdo ‘makineri’ është e kuptueshme që ajo me të cilën e furnizon ndikon drejpërdrejtë në punën e kryer.

Nutrientë specifikë për trurin janë zinku, jodi, vitamin B12, B6, folati, ku të gjitha kanë funksion mbështetës për funksionimin e tij. Qelizat e trurit nuk mund të zëvendësohen dhe kanë prioritetin më të lartë në trup për marrjen e këtyre mikronutrientëve specific.

Mikronutrientët për trurin

Performanca mendore

Hekuri, zinku dhe Jodi kontribuojnë në funksionimin normal të funksioneve konjitive, ndërsa acidi pantotenik kontribuon në performancën normale të sistemit nervor.

Sistemi nervor

Vitamina B6, niacin (vit. B3) dhe vitamin C kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit nervor.

Funksionet fiziologjike

Vitamina B12, B6, tiamina (vit. B1), acidi folik, vitamin C dhe magneziumi kontribuojnë në funksionimin normal të funksioneve fiziologjike.

Nutrientë shtesë specifik për trurin:

L-Argininë

Fosfatidil serine

5-HTP

Ginkgo Biloba

Co-Q10

Nivele optimale të vitaminës D3

Neurozan përfshin dhe një sasi optimale 25mcg (1000 IU) të vitaminës D, e cila ndihmon në funksionimin normal të sistemit imunitar. Vitamina D është prezente në formën e vitaminës D3 (cholecalciferol), e cila është dhe forma e preferuar pasi prodhohet nga vetë organizmi kur lëkura ekspozohet në diell.

Shëndeti i përgjithshëm & vitaliteti

Kjo formulë e avancuar përfshin nutrient për shëndet të gjithëanshëm dhe për vitalitet, ku përmendim:

Vitamina C, hekuri dhe bakri kontribuojnë në çlirimin normal të energjisë

Seleni dhe zinku kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar

Vitamina B6 & B12 kontribuojnë në formimin normal të qelizave të kuqe të gjakut.

Udhëzime mbi përdorimin

Një tabletë në ditë me vaktin tuaj kryesor. Gëlltiteni me ujë ose me një pije të ftohtë. Mos e përtypni. Mos tejkaloni dozen e rekomanduar ditore.

Neurozan duhet të merret vetëm në një stomak me ushqim.

Vitaminat që përfshihen në këtë formulë nuk është nevoja për ti  marrë veçmas apo në formë multivitamine pasi Neurozan përmban doza të përshtatshme.

E përshtatshme për vegjetarianë

Pa ngjyrues artificalë

Pa konservues

Pa sheqer, kripë apo maja

Pa gluten

Nuk është testuar në kafshë

99 Artikuj

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)

in the same category

8 produkte të tjera në këtë kategori:

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)
Product added to compare.