Nizoral Shampoo

Shampoja Nizoral tregohet për trajtimin dhe profilaksinë e infeksioneve, të cilat përfshihen majaja Pityrosporum siç janë pityriasis versicolor (formë e lokalizuar), dermatiti seborrhoeik dhe kapiti pityriasis (zbokthi).

Paralajmërime dhe masa paraprake të veçanta për përdorim:

Rekomandohet që, pas trajtimit të zgjatur me kortikosteroide lokale, dy javë të prisni para se të bëni shampon Nizoral në të njëjtat zona të lëkurës.

Duhet shmangur kontakti me sytë. Kur kjo ndodh, sytë duhet të shpëlahen me ujë.

Shtatzënia dhe laktacioni:

Meqenëse ketokonazoli nuk absorbohet përmes lëkurës pas aplikimit lokal, përdorimi i shamponit Nizoral nuk ka indikacion për tu formuar gjatë shtatëzënësisë ose gjatë laktacionit.

Perdorimi:

Lani zonat e prekura tërësisht në lëkurë, lini shampon të aktivizuar për 3-5 minuta dhe më pas shpëlajeni. Në trajtimin e zbokthit dhe dermatitit seborrheik, shampoja përdoret dy herë në javë për 2-4 javë.

Efektet anësore:

Mund të ketë një ndjesi lokale, djegie, irrituese, dermatiti i kontaktit i edemës angioneurotike (për shkak të alergjisë ose acarimit) të ndodhë (veçanërisht pas një trajtimi të zgjatur lokal me kortikosteroide) në vendet e ekspozuara ndaj shamponit. Tharëse flokësh ose mund të jetë më e trashë. Reaksionet alergjike ndaj ketokonazolit ose mjetit, të tilla si shpërthimi i lëkurës, dispnea, edema dhe angioedema janë të mundshme.

Lista e ekscipientëve:

  • Sulfat natriumi laureth 
  • Dinatriummonolaurylethersulfosuccinaat 
  • Kokosvetzuurdiethanolamide 
  • Kolagjen i kafshëve të hidrolizuara Laurdimonium
  • metilglukoziozoaaat Macrogol 120 
  • Klorur natriumi
  • Hidroksid natriumi 
  • Buqetë parfumesh 
  • Acid imidure 
  • Hidroklorid i hidroksidit

Papajtueshmëritë:

Shampoja Nizoral nuk është i përshtatshëm për substanca të tjera aktive. 

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)

in the same category

8 produkte të tjera në këtë kategori:

Reviews Reviews (0)

Based on 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Filter:
0 1 2 3 4 (0)
0 1 2 3 0 (0)
0 1 2 0 1 (0)
0 1 0 1 2 (0)
0 0 1 2 3 (0)
Product added to compare.